خانه / نگارخانه / خراسان قدیم ۱

خراسان قدیم ۱

هر هفته ده عکس قدیمی با توضیح تقدیم شما می شود.

khorasoon001:

گنبد و گلدسته های مطهر

۱۲۹۰ هـ. ش

این عکس از ضلع جنوب شرقی برداشته شده و روز بعد از واقعه ی توپ بستن گنبد به وسیله ی عساکر تزاری را نشان می دهد. آثار تخریب این توپ بندی در جای جای گنبد طلا دیده می شود. تاریخ عکس همان تاریخ توپ بندی سال ۱۲۹۰ است.

khorasoon002:

پایین خیابان

۱۳۱۵ هـ . ش

این عکس زمانی برداشته شده که هنوز اطراف نهر نادری خاکی بوده و انبوه سنگ هایی که در کنار نهر ریخته شده نمودار آن است که تصمیم گرفته اند دیواره های خاکی نهر را لاشه چینی سنگی نمایند. این کار انجام شد و نوعا پل های چوبی را برچیدند و به جای آن سنگ گرانیت چهار متر از کوهسنگی حمل و به جای پل نصب نمودند.

khorasoon003:

بالا خیابان

۱۳۱۵ تا ۱۳۲۰ هـ . ش

عکس متعلق به بالا خیابان می باشد و عکاس پشت به بست بالا ایستاده است. سر درب مدرسه ی نواب در قسمت راست عکس مشاهده می شود. عکس در بهار و زمانی گرفته شده که منع حجاب (کشف حجاب) بوده است. وسیله ی حمل و نقل آن زمان (درشکه) در تصویر مشاهده می شود. نهر نادری و دیوارهای بتونی اطراف آن در وسط تصویر مشاهده می شود.

khorasoon004:

ضریح فولادی قدیم مرقد مطهر حضرت ثامن الائمه (ع)

قبل از سال ۱۳۳۸ هـ . ش

این ضریح ساخت دوران فتحعلی شاه قاجار است که در بهمن ماه سال قبل از سال ۱۳۳۸ هـ . ش تعویض گردید و به جای آن ضریح طلا و نقره (ملمع) نصب گردید. در تصویر دیوار اطراف حرم مطهر تا زیر گنبد به خط علیرضا عباسی آیینه کاری و گچ و آیینه رنگی بوده است که بعدا در سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۵۸ به کاشی کاری تبدیل گردید. ضریح فولادی قدیم، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

khorasoon005:

صحن آزادی (نو)

۱۳۴۶ هـ . ش

در آن سال وسط صحن نو باغچه و آب نما به همراه درختان توت و تزئینی و کاج وجود داشت و پایه های چراغ برق قدیمی در وسط صحن دیده می شود. سمت راست عکس، موقعیت نقاره خانه که به صورت یک شیروانی و اسکلت چوبی است دیده می شود، بعدها نقاره خانه فعلی جایگزین آن شده است.

khorasoon006:

صحن عتیق (انقلاب)

۱۳۱۶ تا ۱۳۱۸ هـ . ش

در این عکس، برج ساعت که جنس آن حلبی بود دیده می شود این برج از سال ۱۳۳۵ برچیده شده و به جای آن برج فعلی ساختمان می گردد. در آن تاریخ نهر نادری روباز بوده و برای این که خطر آفرین نباشد به اندازه ی چهل سانت از کف صحن بالاتر بوده و به جای چهار حوض فعلی، چهار باغچه در اطراف سقاخانه قرار داشته است. نهر نادری در جلوی سقاخانه به دو قسمت تقسیم و پس از دور زدن سقاخانه، مجددا به هم وصل می گردیده، در کناره های نهر نادری، جایی برای نشستن و وضو گرفتن تعبیه شده بود.

khorasoon007:

نمایی از صحن مسجد گوهرشاد

۱۳۰۰ تا ۱۳۲۸ هـ. ش

آب مشروب مسجد گوهرشاد از قنات سناباد تأمین می شد این آب از ایوان غربی صحن که ایوان آب نامیده می شد وارد می گردیده و پس از دور زدن محوطه ی وسط که به نام مسجد پیرزن معروف بود و مشروب نمودن چهار حوض کوچک، از راهرو شمالی ایوان شرقی مسجد خارج می شده است. اطراف این محوطه، یک داربست سنگی دیده می شود.

khorasoon008:

نمایی از مسجد گوهرشاد

عکس جبهه ی قبله ی مسجد گوهرشاد و پشت محراب را نشان می دهد.

khorasoon009:

ساختمان موزه، کتابخانه و تالار تشریفات

۱۳۲۵ تا ۱۳۲۸ هـ . ش

ساختمان های فوق الذکر که به خوبی در عکس دیده می شوند، در ضلع غربی صحن امام خمینی (ره)

فغلی قرار داشته است.

khorasoon010:

گلدسته غربی مسجد جامع گوهرشاد

سال ۱۳۱۵ هـ . ش

این گلدسته در اثر زلزله ی سال ۱۳۱۵ هـ . ش در قسمت بالای مأذنه شکست برداشته و در حال فرو ریختن است. این گلدسته بعدا تعمیر و نقش کاشیکاری آن کار گره بوده ولی اکنون به صورت نقوش اسلیمی تعویض و تزئین شده است.

پخش موسیقی را فعال و سپس روی یک تصویر زیر دابل کلیک کنید:

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”خراسان ۱”]

درباره admin

admin
خوش آمدید به : هنر توس | دانشنامه هنری خراسان | سامانه جامع هنر و هنرمندان بزرگ خراسان | www.arttoos.ir هدف: «هنر توس»، جهت تکمیل و تصحیح داده‌ها و به روز کردن اطلاعاتِ بانک خود، از همه هنرمندان، هنرجویان، هنردوستان و مدیران هنری در رشته و زمینه های مختلف هنری به سامانه مذکور مراجعه نمایند.

پیشنهاد میکنیم

گزیده کتابشناسی تئاتر ایران از سال ۱۲۴۴ تا ۱۳۹۴

گزیده کتابشناسی تئاتر ایران از سال ۱۲۴۴ تا ۱۳۹۴ تاریخ ها به تقویم خورشیدی است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super