خانه / نگارخانه / خراسان قدیم ۱

خراسان قدیم ۱

هر هفته ده عکس قدیمی با توضیح تقدیم شما می شود.

khorasoon001:

گنبد و گلدسته های مطهر

۱۲۹۰ هـ. ش

این عکس از ضلع جنوب شرقی برداشته شده و روز بعد از واقعه ی توپ بستن گنبد به وسیله ی عساکر تزاری را نشان می دهد. آثار تخریب این توپ بندی در جای جای گنبد طلا دیده می شود. تاریخ عکس همان تاریخ توپ بندی سال ۱۲۹۰ است.

khorasoon002:

پایین خیابان

۱۳۱۵ هـ . ش

این عکس زمانی برداشته شده که هنوز اطراف نهر نادری خاکی بوده و انبوه سنگ هایی که در کنار نهر ریخته شده نمودار آن است که تصمیم گرفته اند دیواره های خاکی نهر را لاشه چینی سنگی نمایند. این کار انجام شد و نوعا پل های چوبی را برچیدند و به جای آن سنگ گرانیت چهار متر از کوهسنگی حمل و به جای پل نصب نمودند.

khorasoon003:

بالا خیابان

۱۳۱۵ تا ۱۳۲۰ هـ . ش

عکس متعلق به بالا خیابان می باشد و عکاس پشت به بست بالا ایستاده است. سر درب مدرسه ی نواب در قسمت راست عکس مشاهده می شود. عکس در بهار و زمانی گرفته شده که منع حجاب (کشف حجاب) بوده است. وسیله ی حمل و نقل آن زمان (درشکه) در تصویر مشاهده می شود. نهر نادری و دیوارهای بتونی اطراف آن در وسط تصویر مشاهده می شود.

khorasoon004:

ضریح فولادی قدیم مرقد مطهر حضرت ثامن الائمه (ع)

قبل از سال ۱۳۳۸ هـ . ش

این ضریح ساخت دوران فتحعلی شاه قاجار است که در بهمن ماه سال قبل از سال ۱۳۳۸ هـ . ش تعویض گردید و به جای آن ضریح طلا و نقره (ملمع) نصب گردید. در تصویر دیوار اطراف حرم مطهر تا زیر گنبد به خط علیرضا عباسی آیینه کاری و گچ و آیینه رنگی بوده است که بعدا در سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۵۸ به کاشی کاری تبدیل گردید. ضریح فولادی قدیم، در موزه مرکزی آستان قدس رضوی نگهداری می شود.

khorasoon005:

صحن آزادی (نو)

۱۳۴۶ هـ . ش

در آن سال وسط صحن نو باغچه و آب نما به همراه درختان توت و تزئینی و کاج وجود داشت و پایه های چراغ برق قدیمی در وسط صحن دیده می شود. سمت راست عکس، موقعیت نقاره خانه که به صورت یک شیروانی و اسکلت چوبی است دیده می شود، بعدها نقاره خانه فعلی جایگزین آن شده است.

khorasoon006:

صحن عتیق (انقلاب)

۱۳۱۶ تا ۱۳۱۸ هـ . ش

در این عکس، برج ساعت که جنس آن حلبی بود دیده می شود این برج از سال ۱۳۳۵ برچیده شده و به جای آن برج فعلی ساختمان می گردد. در آن تاریخ نهر نادری روباز بوده و برای این که خطر آفرین نباشد به اندازه ی چهل سانت از کف صحن بالاتر بوده و به جای چهار حوض فعلی، چهار باغچه در اطراف سقاخانه قرار داشته است. نهر نادری در جلوی سقاخانه به دو قسمت تقسیم و پس از دور زدن سقاخانه، مجددا به هم وصل می گردیده، در کناره های نهر نادری، جایی برای نشستن و وضو گرفتن تعبیه شده بود.

khorasoon007:

نمایی از صحن مسجد گوهرشاد

۱۳۰۰ تا ۱۳۲۸ هـ. ش

آب مشروب مسجد گوهرشاد از قنات سناباد تأمین می شد این آب از ایوان غربی صحن که ایوان آب نامیده می شد وارد می گردیده و پس از دور زدن محوطه ی وسط که به نام مسجد پیرزن معروف بود و مشروب نمودن چهار حوض کوچک، از راهرو شمالی ایوان شرقی مسجد خارج می شده است. اطراف این محوطه، یک داربست سنگی دیده می شود.

khorasoon008:

نمایی از مسجد گوهرشاد

عکس جبهه ی قبله ی مسجد گوهرشاد و پشت محراب را نشان می دهد.

khorasoon009:

ساختمان موزه، کتابخانه و تالار تشریفات

۱۳۲۵ تا ۱۳۲۸ هـ . ش

ساختمان های فوق الذکر که به خوبی در عکس دیده می شوند، در ضلع غربی صحن امام خمینی (ره)

فغلی قرار داشته است.

khorasoon010:

گلدسته غربی مسجد جامع گوهرشاد

سال ۱۳۱۵ هـ . ش

این گلدسته در اثر زلزله ی سال ۱۳۱۵ هـ . ش در قسمت بالای مأذنه شکست برداشته و در حال فرو ریختن است. این گلدسته بعدا تعمیر و نقش کاشیکاری آن کار گره بوده ولی اکنون به صورت نقوش اسلیمی تعویض و تزئین شده است.

پخش موسیقی را فعال و سپس روی یک تصویر زیر دابل کلیک کنید:

[Best_Wordpress_Gallery id=”4″ gal_title=”خراسان ۱”]

درباره admin

admin
خوش آمدید به : هنر توس | دانشنامه هنری خراسان | سامانه جامع هنر و هنرمندان بزرگ خراسان | www.arttoos.ir هدف: «هنر توس»، جهت تکمیل و تصحیح داده‌ها و به روز کردن اطلاعاتِ بانک خود، از همه هنرمندان، هنرجویان، هنردوستان و مدیران هنری در رشته و زمینه های مختلف هنری به سامانه مذکور مراجعه نمایند.

پیشنهاد میکنیم

آقای گواو

از او پرسیدم آیا تمایل دارد در یکی از خانه‌هایی که او و گروهش در حال ساختن آن هستند زندگی کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super