خانه / آثار کهن / مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد

masjed%20goharshad%20mashhad.jpg

مسجد گوهرشاد

این بنا عظیم ترین مسجد چهار ایوانی ایران است که در سال ۸۲۱ هـ. ق به دستور گوهرشاد آغا همسر شاهرخ تیموری و با عماری استاد قوام الدین شیرازی در مجموعه حرم مطهر ساخته شده است.

این مسجد با ۹۴۱۰ متر مربع وسعت دارای چهار ایوان به نامهای مقصوره، دارالسیاره حاجی حسن، آب و هفت شبستان می باشد.

بزرگترین ایوان مسجد، مقصوره آن است که با مقرنس کاری کتیبه ثلث به خط بایسنغر میرزا و کاشی کاری بسیار زیبایی مزمن شده است.

از دیگر جلوه های هنری جامع گوهرشاد منبر صاحب الزمان می باشد.


goharshad.jpg

u97s_khorasoon008.jpg

نمایی از مسجد گوهرشاد

عکس جبهه ی قبله ی مسجد گوهرشاد و پشت محراب را نشان می دهد.


lw2c_khorasoon007.jpg

نمایی از صحن مسجد گوهرشاد ۱۳۰۰ تا ۱۳۲۸ هـ. ش

آب مشروب مسجد گوهرشاد از قنات سناباد تأمین می شد این آب از ایوان غربی صحن که ایوان آب نامیده می شد وارد می گردیده و پس از دور زدن محوطه ی وسط که به نام مسجد پیرزن معروف بود و مشروب نمودن چهار حوض کوچک، از راهرو شمالی ایوان شرقی مسجد خارج می شده است. اطراف این محوطه، یک داربست سنگی دیده می شود.

درباره admin

admin
خوش آمدید به : هنر توس | دانشنامه هنری خراسان | سامانه جامع هنر و هنرمندان بزرگ خراسان | www.arttoos.ir هدف: «هنر توس»، جهت تکمیل و تصحیح داده‌ها و به روز کردن اطلاعاتِ بانک خود، از همه هنرمندان، هنرجویان، هنردوستان و مدیران هنری در رشته و زمینه های مختلف هنری به سامانه مذکور مراجعه نمایند.

پیشنهاد میکنیم

احمد حلوی

احمد حلوی

در پس چهرۀ مهربانش یک آسمان آرامش است. وقتی با او هم کلام می شوی از گذشته تئاتر مشهد خاطرات فراوانی تعریف می کند ، از تئاتر قوی آن روزهـا می‌گوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super