احمد حلوی

محمد اسدی نژاد:
احمد حلوی عزیز !
۱۸ شهریور، آغاز هفتادمین سالگرد تولدتان فرخنده باد

در پس چهرۀ مهربانش یک آسمان آرامش است. وقتی با او هم کلام می شوی از گذشته تئاتر مشهد خاطرات فراوانی تعریف می کند ، از تئاتر قوی آن روزهـا می‌گوید. از صفا ، صمیمیت و همبستگی گروه های مختلف تئاتری آن زمان ، از « نمایش سیاه زنگی مرد فرنگی دایره زنگی » که خود ایفاگر نقش سیاه بوده و به واقع که خوش هم درخشیده است . سیاه بوده، اما دل سپیدی داشته و دارد. از دیرباز خود را شاگرد « محمدعلی لطفی مقدم » میداند و همیشه این هنرمند را به عنوان استاد خود خطاب کرده و به نیکی از ایشان یاد می‌کند. از هـم نسلانش سخن می‌گوید از مهرداد تدین ، از محمد باغشنی، محمد تقی نژاد، محبوبه بیات، غلامرضا شکوهی و … ، از گذشته با حسرت سخن می راند و دلش به حال این روزهای تئاتر مشهد می سوزد .
اینک احمد حلوی نیـم قرنی هست که بر روی صحنه ی تئاتر شهرمان با یدک کشیدن گریـم هـای مختلف تصویری از خود ما را نشان مان میدهد ، او وقتی به صحنه می رفت گویی مدیر کل اداره ای مستقیماً پس از کار اداری اش به صحنه آمده است و امروز وقتی موقرانه در پارک حرکت می کند به مانند میلیونری می ماند که برای خالی نبودن عریضه به جاگینگ آمده است . او نویسنده ی بزرگی ست ، کارگردانی شایسته و بازیگر توانایی ست که این روزهـا مورد غفلت مسئولان قرار گرفته و کسی میداند در تئاتر این کشور چنین هنرمندی نفس میکشد و کسی از او خبری ندارد .
استاد احمد حلوی هنرمند پیشکسوت تئاتر مشهد در هجدهم شهریور ۱۳۲۷ در خیابان سرسبیل تهران دیده به جهان گشود. پدرش نظامی و افسر ارتش بود و به همین دلیل تا ۱۵ سالگی در اکثر شهرهـای ایران زندگی کرده است. تحصیلات خود را در مقطع دیپلم به پایان رساند و در سال ۱۳۴۲ به مشهد آمد و یکسال بعد آغاز فعالیت هـای تئاتری اش بود.
تا سال ۱۳۴۹ به صورت تجربی به نقش افرینی در نمایش هـای مختلف پرداخت. در همان سال از مرکز آموزش تئاتر اداره کل فرهنگ و هنـر خراسان فارغ التحصیل شد. سال ۱۳۵۰ در دوره هـای آموزشی سینمای جوان خراسان را با موفقیت سپری کرد. یکسال قبل از انقلاب با فیلم هزاره ی فردوسی به نویسندگی و کارگردانی منوچهر طیاب وارد سینمای حرفه ای شد و تـا به امروز به عنوان مدیـر تولید و دستیار یکم کارگردان در صنعت سینما فعالیت می‌کند. فعالیت هـای تئاتری اش را تا سالهای نخستین انقلاب ادامه داد و از صحنه کناره گرفت که سرانجام در سال ۱۳۷۰ با همکاری استاد اصغر قفقازی و آخرین بازمانده ی تئاتر آن روزهـا، استاد محمد شاهرودی نمایشی تحت عنوان ریاکار را به صحنه آورد و برای مدتی کوتـاه به دنیای تئاتر بازگشت.
در تئاتر عروسکی هم فعالیت هـایی داشته است و در خاطراتش نقل می کند که در خصوص تئاتر عروسکی هر چه دارم مرهون استاد ماشالله اسدی نژاد هستم و از این هنرمند به عنوان استاد مسلم خیمه شب بازی و سیاه بازی ایران یاد میکند .
محکوم به اعدام ( نوشته ی آندره پل انتوان و کارگردانی احمد حلوی ) ، خانم بازرس ( نوشته ی علی شجاعیان و کارگردانی احمد حلوی ) ، روزهـای تاریک زندگی ( نوشته ی مهدی زمانیان و کارگردانی احمد حلوی)، بیژن و منیژه ( نوسته و کار محمدعلی لطفی مقدم ) ، یعقوب لیث ( نوشته ی کورش سلحشور و کارگردانی محمد علی لطفی مقدم )، چشم در برابر چشم ( نوشته ی غلامحسین ساعدی و کارگردانی احمد حلوی ) ، سیاه زنگی ، مرد فرنگی، دایره زنگی (نوشته ی پرویز کاردان و کارگردانی محمدعلی لطفی مقدم ) ، خواستگاری ( نوشته و کار احمد حلوی ) و … شماری از اثار اوست .

… و اینک از آنانی که از سازندگان احمد حلوی بوده اند خبری نیست . خانواده هـای بسیاری که به دیدن نمایش هـای این هنرمند بزرگ آمده اند با همه ی لطف و محبتی که دارند هواخاهـان یک شبه اند ! حلوی و هـم نسلانش مخاطبین خود را گم کرده اند ! و امروز شاید احمد حلوی پخته تر از دیروز در نقش خود فرو رود اما برای تماشاگری که در ساختنش سهمی نداشته و در شناختنش کوتـاهی می کند . او امروز یک استاد مسلم تئاتر است و ما یادمان نمیرود روزی که سالن شیر و خورشید مشهد برای اجرای نمایش هـایش کوچک بود . هنرمندی لایق، متواضع و انسانی والاست. خضوع و خشوع او نشان از اخلاق هنرمندانه اش دارد که ملک خراسان بزرگ باید به داشتنش فخر فروشد .

زادروزش فرخنده باد!

با احتـرام / محمد اسدی نژاد

درباره مجید سیف العلمایی

مجید سیف العلمایی
سلامی چو بوی خوش آشنایی سیف العلمایی هستم. مجید سیف العلمایی. مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی از سیف دات آی آر. به عنوان مولف، مدرس و فیلم‌ساز که حدود چهار دهه در این زمینه‌ها وقت صرف کردم و قریب به پانزده سال است، یعنی از ابتدای دهه هشتاد، رسما در حوزه‌ی آی تی فعال هستم و توانم را صرف پیوند آموزش – سینما و اینترنت نموده‌ام. اگر خواستید راجع به فعالیت‌هایم بیشتر بدانید به نشانی مجید دات سیف دات آی آر مراجعه کنید. صادقانه عرض کنم که خشنود و خرسندم که آموخته‌ها و تجاربم را با شما به اشتراک می‌گذارم. در صورت تمایل، با من از طریق info@sayf.ir تماس بگیرید.

پیشنهاد میکنیم

یکبار دیگر، ازغد

امروز سه‌شنبه دوم شهریور ۱۳۹۵ برای چندمین مرتبه به ییلاقاتی در اطراف مشهد رفتیم. حصار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super