حصار

حصار

روستای حصار در مسیر مشهد به ازغد و بعد از بند گلستان واقع شده و دارای باغ‌های وسیع، آب و هوای مفرح و چشم اندازهای زیبا می‌باشد.

امروز را در باغات حصار گذراندیم.
چهارشنبه بیستم امرداد ۱۳۹۵

حصار
حصار

حصار گلستان روستای حصار گلستان یکی از روستاهای خوش آب و هوا در جنوب غرب مشهد و در حوالی شهر طرقبه واقع شده است.
وجه تسمیه حصار هم به واسطه قرار گرفتن در دل کوه‌ها و هم چنین احاطه شدن آن به وسیله چند رودخانه می‌باشد.
جمعیت این روستا در حدود ۳۰۰۰ نفر و جمعیت غالب آن را جوانان تشکیل می‌دهند.
این روستا به سبب داشتن آب و هوای دلنشین، رودخانه های خروشان، و نزدیکی با شهر مشهد روزهای تعطیل پذیرای جمعیت زیادی برای گذراندن اوقاتی خوش در دامن طبیعت می باشد.
زبان مردم فارسی و لهجه خاصی ندارند.
از آداب و رسوم این روستا می‌توان به برنامه عزاداری در دهه اول محرم در حسینیه این روستا اشاره کرد که با توجه به نوع معماری برای بسیاری جالب توجه است.
داشتن سیستم گازکشی منازل؛ تلفن، پست بانک، مخابرات مستقل، کتابخانه، مسجد و حسینیه بزرگ و … از امتیازات این روستا محسوب می‌شود.
از جاهای دیدنی این روستا می‌توان به معماری به کار رفته در حسینیه، مکان قدیمی استقرار روستا به نام قلعه کهنه, قبرستان قدیمی موسوم به گورستان گبری ها, مزارع دیمه کاری موسوم به پشته که انواع کشت های دیم از قبیل گندم, جو, عدس, هندوانه …. غار زیبا ولی محصور موسوم به «اغل زری»، بازه های زیبا و بکر و خوش آب وهوا در اطراف روستا, رودخانه ها و مناطق بکر طبیعت اشاره کرد.
وجود سیستم انتقال آب سنتی که تقریبا بیش از یکصد سال از قدمت آن می‌گذرد و وجود آب انبار و حمام قدیمی ان بیانگر هوش و ذکاوت روستاییان در قدیم ان بوده است!
از غذاهای سنتی این روستا می‌توان به انواع اشکنه مخصوصاً اشکنه ماست، بلغور … اشاره کرد.
هم چنین مراسم پخت سمنو در اواخر اسفند حال و هوای بهاری خاصی را تداعی می‌کند که نوید بهار می‌دهد.
سوغات روستا هم انواع خشکبار مخصوصاً آلو خشک، انواع میوه مثل گیلاس، هلو, فندق, گوجه سبز محلی, قیسی, برگه های زردآلو … می‌باشد.
ولی ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که اگر همت و مساعدت مدیران و نماینده محترم شامل حال این منطقه استراتژیک می‌شد, از لحاظ منابع انسانی, منابع آب که به خاطر رودخانه های پرآب شیرین … سایر قابلیت‌های ممتازه آن می‌توانست بهتر از وضع کنونی پیشرفت داشته باشد.
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درباره مجید سیف العلمایی

مجید سیف العلمایی
سلامی چو بوی خوش آشنایی سیف العلمایی هستم. مجید سیف العلمایی. مربی و مشاور فیلم‌نامه‌نویسی از سیف دات آی آر. به عنوان مولف، مدرس و فیلم‌ساز که حدود چهار دهه در این زمینه‌ها وقت صرف کردم و قریب به پانزده سال است، یعنی از ابتدای دهه هشتاد، رسما در حوزه‌ی آی تی فعال هستم و توانم را صرف پیوند آموزش – سینما و اینترنت نموده‌ام. اگر خواستید راجع به فعالیت‌هایم بیشتر بدانید به نشانی مجید دات سیف دات آی آر مراجعه کنید. صادقانه عرض کنم که خشنود و خرسندم که آموخته‌ها و تجاربم را با شما به اشتراک می‌گذارم. در صورت تمایل، با من از طریق info@sayf.ir تماس بگیرید.

پیشنهاد میکنیم

احمد حلوی

احمد حلوی

در پس چهرۀ مهربانش یک آسمان آرامش است. وقتی با او هم کلام می شوی از گذشته تئاتر مشهد خاطرات فراوانی تعریف می کند ، از تئاتر قوی آن روزهـا می‌گوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Watch Dragon ball super